Hormonaalne tasakaal on hea tervise tagamiseks ülioluline.
Hormaalse düsbalansi põhjusteks võib olla muuhulgas ka stress, toitumine, toksiinid.
Ebatervislikud eluviisid võivad kiirendada hormonaalset langust ja vananemist. Peale selle on hormoonid suuresti mõjutatud ka soolestiku mikrobioomi poolt.
Puberteedieas toimub paljude hormoonide tormiline tõus ja juba 25-aastaselt hakkab enamus hormoone aasta-aastalt vähenema.
Hormoonide optimaalse tasakaalu hoidmine on oluline eeldus hea energiataseme, tervisliku kehakaalu, vaimse erksuse ja psühholoogilise tasakaalu jaoks.
Oluline on mitte ainult iga hormooni tase eraldi, vaid ka nende omavaheline suhe. Hormonaalsed analüüsid aitvad selle korrigeerimisel.
Näiteks kortisool ja DHEA (dehüdroepiandrosterooni) on mõlemad steroidhormoonid, mida toodetakse neerupealistes. Kortisool on stressihormoon, mis eritub neerupealistest vastusena stressile ja reguleerib ainevahetust ning glükoositaseme tõusu veres. Kortisooli eritumine tõuseb füüsilise või emotsionaalse stressi ajal ning krooniline stress võib põhjustada kõrge kortisoolitaseme, mis võib omakorda põhjustada terviseprobleeme. DHEA on hormoon, mis võib muutuda meessuguhormooniks (testosterooniks) või naissuguhormooniks (östrogeeniks). See aitab reguleerida immuunsüsteemi, mõjutab aju funktsiooni, energia taset ja lihasmassi ning toetab seksuaalset funktsiooni. Kuigi nende funktsioonid ja mõju kehale erinevad, on nad mõlemad seotud keha stressivastuse ja energia tasakaalu reguleerimisega ning selles osas on nende omavaheline suhe väga oluline.
Ühel hormoonil on kehas mitu ülesannet ja sama ülesande täitmises osalevad mitu hormooni. Seepärast on oluline, et nad kõik oleksid omavahel harmoonias. Samas tuleb olla hormoonraviga ettevaatlik, sest ühe hormooni lisamine mõjutab alati ka mõne teise hormooni taset. Näiteks kilpnäärme hormooni lisamine suurendab vajadust neerupealise hormooni järele. Melatoniini tõus langetab kortisooli ja nõnda edasi.
Tuntud suguhormoonid testosteroon ja östrogeen ei täida mitte ainult sugufunktsiooni ja neid mõlemaid toodetakse nii mehe kui ka naise organismis. Mõlemad hormoonid osalevad muuhulgas ka kehakaalu kontrollis. Kui testosterooni on püsivalt madalal tasemel, võib see soodustada kaalutõusu. Testosteroon vastutab peamiselt lihaste, luude ja juuste tugevuse ja tiheduse eest. Madala testosterooni sümptoomid on: väsimus ja kurnatustunne, meeleolu kõikumine.
Östrogeen on naiste jaoks väga oluline hormoon. Liiga kõrge östrogeenitaseme puhul on kaalu langetamine äärmiselt komplitseeritud. Seda hormooni toodavad munasarjad, neerupealised ja rasvkude. Samuti tarbime paljusid loodusliku östrogeenirikkaid toite, sageli ise seda teadmata, ja see võib meie kehale mõju avaldada. Östrogeeni tase ei tohiks olla liiga kõrge, kuid ka mitte liiga madal. Samuti võivad esineda rinnanäärmete pakitsust, turseid, ebaregulaarse menstruatsiooni, põhjendamatut ärrituvust. Kuid liiga madala taseme puhul kannatab nahk ja luukude ning viljakuse, tekib meeleolu langus ja depressiivsus.